Van, amikor az árnyékos a jobb!

Visszavonhatatlanul itt a nyár, annak minden örömével és kisebb árnyoldalaival. Lassan megszokjuk, hogy a 30 fok már nem is túl magas nappali hőmérséklet, de ahogy lakásaink, házaink egyre forróbbak lesznek, valami megoldást keresnünk kell azok hűtésére. És ezt sokszor a műszaki boltokban véljük megtalálni. Pedig van más lehetőség is!
Az elektromos árammal működő légkondicionáló berendezések elterjedése miatt a nyári elektromos áram fogyasztásunk már szinte meghaladja a téli fogyasztást, amely az éghajlatváltozást okozó széndioxid-kibocsátás további növekedését idézi elő, tehát ez az út nem járható.
Mit tehetünk hát a meleg ellen? Árnyékoljunk. Az árnyékolásnak több funkciója lehet, ezek közül az éghajlatváltozás miatt megnövekedett nyári hőmérséklet kint tartása a fő cél.
Gondoljuk át, tervezzük meg az árnyékolást, válasszunk a környezetünknek, lakásunk adottságainak és a pénztárcánknak megfelelő megoldást. Természetesen módon a növények alkalmazásával is megoldhatjuk az árnyékolást. Lehet ez zöldhomlokzat, vagy lugas, esetleg lombhullató fa, amely nyáron árnyékol, télen viszont átengedi az akkor oly kedves napsugarakat. Aztán alkalmazhatunk például a napellenzőt, vagy napvitorlát vízhatlan, időjárásálló ponyvából, lehet redőnyünk, zsalugáterünk vagy fatáblánk. Ezeket a hajnali/reggeli átszellőztetés után becsukjuk, így tartják meg a kellemesebb belső hőmérsékletet.
A közhiedelemmel ellentétben a szobák függönyös besötétítése nem ad jó megoldást, maximum szubjektív hőérzetünket javítja (a sötétet hűvösebbnek érzékeljük), sőt a nehéz, sötét anyagok napkollektorként begyűjtik és a szobába sugározzák a meleget. Igazán csak a külső árnyékolás ad jó megoldást.
Ha már tervezéskor gondolunk az elkövetkező forró nyarakra, alkalmazhatunk túlnyúló tetőt, vastagabb szigetelést, főleg a födém esetén, vagy akár utólag is beépíthetünk külső, lamellás árnyékoló-szerkezetet (amely akár önműködően reagál a külső/belső hőmérsékletre, napszögekre). A ház anyaga is fontos, hiszen milyen kellemesen hűsösek mostanában a régi vályog és kőházak.
Az "Együtt változunk" projekt a KvVM 2010. évi Zöld forrás kerete támogatásával valósul meg, melynek jogutódja a Vidékfejlesztési Minisztérium
1% - Köszönjük!
Köszönjük, hogy ránk gondoltál 1%-od felajánlásakor. Ez nekünk 134.000 Ft-ot jelentett 2020-ban, melyet éghajlatbarát megoldások átadására fordítottunk.
1% felajánlás
Adód 1%-ával hozzájárulhatsz egyik legnépszerűbb kiadványunk a
B, mint befőzés - ez csak természetes!
újra kiadásához!
Amint megjelenik, kérd tőlünk a Te példányodat!
A felajánlásodat ez úton is köszönjük!
Adószámunk: 18925238-1-19
Belépés
- Aktuális
- Tarts velünk!
- Helyit?
- Tőlük vásárolhatsz
- Bagyura Ferenc
- Biogold Natur Kft.
- Boroszlán Kertészet
- Bésán János
- Böjte Tiborné
- Csíki Zsolt
- Frank János
- Frecot Emese
- Gusztos Sándor
- Heinbach Szilvia
- Ivácson Attila
- Kovácsné Hajni
- Kun Lászlóné
- Lang Zsusska
- Legeza József
- Lukacsics Mónika - Pinky
- Molnár Mária Szoc.szöv.
- Rajhonáné Falvassy Dóra
- Somodi Edit
- Szabó Bálint
- Szent Kinga Éléstára
- Sárkány Zsuzsa
- Takács Ferenc
- Rákos Margit
- Volf Tibor
- Polgárné Erika
- Kéri Márta
- Recepttár
- Mitől helyi?
- Miért vegyek helyit?
- Vásároljunk közösségben!
- Tőlük vásárolhatsz
- Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
- Csalánról