Hasznos praktikák
Hogyan űzzük el a hangyákat?
Többen megfordultak irodánkban azzal a kérdéssel, hogy lakásukba, kertjükbe tábort vertek a hangyák, de nem szeretnék őket elpusztítani, hanem inkább „állatbarát” megoldással életüket kényelmetlenné téve távozásra kényszeríteni.
No, de hogyan is törjünk borsot az orruk alá?
• 1. tipp: Fokhagyma a népi „antibiotikum”: helyezzük olyan helyekre, ahol bejöhetnek, vagy éppen közlekedhetnek a hangyák. Pl. terasz ajtó 2 oldalára egy-egy gerezdet, vagy az éléskamrába a polcok alá a földre néhány gerezdet.
• 2. tipp: Levendula: ezt ültethetjük a kertbe olyan növények közelébe, ahol pl. a hangyák tenyésztik a levéltetveket, vagy ugyanúgy is használhatjuk, mint a fokhagymát.
• 3. tipp: Csalán, üröm, erdei pajzsika, zsálya, varádics, izsóp vagy majoranna áztatólevét vagy erjesztett levét kell a talajra permetezni! 10 liter vízbe 0,5-1 kg szárítmányt kell áztatni! A csalán vizes kivonatát úgy is el lehet készíteni, ha 25 liter esővízbe fél kg csalánt teszünk. Legfeljebb három napig kell áztatni, ezután permetezendő a talajra. A levendulatövek maguk is riasztják a hangyákat.
• 4. tipp: Permetezz csípős cseresznyepaprika-porból vagy áztatólevéből készített vizes-szappanos keverékkel!
• 5. tipp: Csak elszántaknak!:): Ha a hangyainvázió elviselhetetlen, a fészket forró vízzel lehet kiönteni!
Apró ötletek a melegre
Néhány egyszerű és jó tanácsot adunk, amivel benntarthatjuk a meleget otthonunkban:
- A fapadló, a parketta, a szőnyeg hő- és zajszigetelő.
- Az ajtók alja ragasztós szivaccsal vagy gumidarabbal, a postanyílás kívülről felhajtható filc- vagy gumilappal zárható.
- A huzatos ajtó elé helyezett kígyópárna tökéletes védekezés a hideg ellen.
- A függöny és redőny sok hőt tart vissza. Ahol nincs függöny, ott télen nagy a hőveszteség.
- A függönyök, a kárpitok vastagok legyenek, mert így több meleget tartanak vissza.
- A függöny akkor látja el feladatát, ha befedi az ablakot, sőt, még túl is nyúlik rajta. Amennyiben lehetséges, padlótól mennyezetig érjen. Szeles napokon, télen éjszakára húzd össze!
- Ha a fűtőtest közvetlenül az ablak alatt van, azt a függöny már ne érje el. Az ablakpárkány lógjon a fűtőtest fölé, a függöny pedig e toldalék felett végződjön.
Egy pulóver fel, két fok le!
- A szoba átlagos hőmérsékletének 2 fokos csökkentése 10 százalékos energiamegtakarítást jelent! A hálóban 15 Celsius-fok, a lakószobában 18-20 Celsius-fok már elegendő. Így a hálóban például 9-10 százalékos lesz a megtakarítás. Hűvös szobában egészségesebb aludni, mint melegben. Hollandiában például általános szokás, hogy lefekvés előtt egy órával kikapcsolják a fűtést a hálószobákban.
- A központi fűtés termosztátját abba a szobába szereld, amelyet a leggyakrabban használsz. Ha a műszer huzatos helyre vagy hideg felületre kerül, a kazán túlfűti; ha melegített helyre, akkor alulfűti a házat. A lakástermosztát mellett minden radiátorra szereltess hőfokszabályozó szelepet, és szabályoztasd be az egész fűtési rendszert.
- Jó hőtárolású falszerkezeteknél nappalra kikapcsolható a fűtés 4-6 órán át ez még nem okoz komoly lehűlést, és 12-15 százalékos megtakarítást jelent, ha éjszakára a konvektort 2 fokkal lejjebb állítod, éjszakánként 0,72 köbméter gázt takarítasz meg.
- A központi fűtés fűtőtestei mögé tégy alufóliát vagy hővisszaverő lapot. Ez hatékonyabbá teszi a fűtést.
Most már jöhet a zimankó!
Környezet- és emberbarát légfrissítő receptje
Végy egy kiürült pumpás dezodor flakont. Alaposan öblítsd ki, majd 1 ujjnyi magasságban töltsd fel tiszta, gyógyszertárban vásárolt alkohollal. Csepegtess bele 15-20 csepp illóolajat, akár többféle illatot is.
Mi már kipróbáltuk a citromos-grépfruitos vegyes változatot és a fahájas illatosításút. (Inkább az előbbit ajánljuk…)
Jól rázd össze!!! Majd töltsd fel vízzel. Már kész is! Csinálj belőle a rokonoknak is.
Kérjük, ha kipróbálod, írd meg, milyen illatút gyártottál és mi a tapasztalatod! Leveled küld a csalan [at] csalan [dot] hu címre.
A sütő tisztításának egy zöldebb módja
Nem ajánlatos erős vegyszereket (súrolószereket, fertőtlenítőt) használni ott, ahol ételeinket elkészítjük. Igaz csillogó lesz a mosogató, a tűzhely, de ezek a szerek ártanak nekünk, a szemünknek, bőrünknek, kikezdik a lefolyókat, erősen szennyezik a környezetünket.
Az asztallapot, a konyhai munkafelületet, a tűzhelyet szódabikarbónás vízzel mossuk le. Forró szódabikarbónás vízzel a hűtőszekrény is kiválóan tisztítható. Ha az egyik polcon nyitott szódabikarbónás zacskót tartunk, szagtalaníthatjuk a hűtőszekrényünket.
Sokkal hatékonyabb a sütés, ha sütőnk belseje tiszta, hiszen nem szigeteli el a meleget a lerakódott szennyeződés. Ennek érdekében keverjünk szódabikarbónából és vízből krémes állagú pasztát, majd ezzel kenjük be a forró sütőt. Miután a massza rászáradt a kihűlt sütő oldalára, forró vízzel és dörzsivel jó alaposan dörzsöljük le a sütő falát. Ajánlatos kesztyűben, mindenre elszántan dolgozni. Megéri az energia befektetés. Keveset ártunk ezzel az anyaggal és módszerrel a környezetünknek, jobban sikerülnek konyhai terveink, ráadásul még izmosabbak is leszünk. Jó munkát!
Kedvencem az ecet - A szakkönyvek szerint kiváló vízkőoldó és öblítőszer
Kipróbáltam a következőket és nagyon elégedett lettem az eredményekkel: 2 liter 20 %-os ecetet öntöttem a mosógépbe, majd elindítottam egy 60 C fokos mosóprogramot, de csak addig ment a program, amíg a gép vizet szívott magába. Aztán kikapcsoltam, és 1 éjszakára benne hagytam az ecetes vizet. Másnap végig ment a mosóprogram ruhák nélkül. A vízkő szépen leoldódott a mosódobról. (Azt mondják, ennek a fényességén vagy mattságán lehet mérni, hogy milyen állapotban van a mosógép.)
Az ecet öblítőszerként is igen jól bevált.: egy csésze, vízzel higított (1:2) ecetet szoktam önteni az automata mosógép öblítő tartályába. Az ecettel öblített ruhák puhák és élénk színűek maradnak.(„A bolti öblítők hatóanyagai bevonatot képeznek a szövetek szálain, ettől a ruha puha és illatos lesz, azonban ennek az az ára, hogy jelentősen (20 %-kal) csökken a textília nedvességfelvevő képessége. Ezért tapasztalhatjuk, hogy a régóta használt, bolti öblítővel öblített törölközők, fehérneműk egy idő után olyan kemények lesznek, hogy már nem szívesen használjuk őket. Így a vegyszeres öblítés többet árt, mint használ.” -részlet a ZÖLD NAGYOKOS c. könyvből).
Környezetbarát háztartás
Úgy tapasztalom, sokan ügyelünk arra, hogy minél kevesebb olyan ételt együnk, amelyek tartósítószert, adalékanyagokat tartalmaznak. Ez nagyon jó, de sajnos sokszor elfeledkezünk arról, hogy a környezetünket, háztartásunkat is hasonló szelíd bánásmódban részesítsük.
Egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük a természet vegyi anyagokkal való terhelését. A mosóporok egy része allergiát okozhat érzékeny bőrű embereknél. A felmérések szerint mégis a szükségesnél többet használunk belőlük. A mosogatószerek és vízkőoldók algatápláló foszfátokat tartalmaznak, ezzel súlyosan károsítják a természetes vizek élővilágát.
Sokkal kevesebb mosószer lenne szükséges például, ha a mosóporadag 1/3-át, vagy akár felét mosószódával helyettesítenénk. Ez, a nagyanyáink által is jól ismert „mosószer” vízlágyító hatású, tisztít, nem veszi ki a textília színét, jól oldja a zsírt, és általános tisztítószerként, mosogatószerként is használható. Ajánlott mosási hőfok: 40, 60 Celsius fok. Környezetbarát, mert olyan körfolyamatokban állítják elő, amelynek nincs káros mellékterméke. (Túl nagy mennyiségben a talaj szikesedését okozhatja, ezért olyan helyeken, ahol nincs csatornázás, használata nem ajánlott.)
A konyhát és a fürdőszobát környezetbarát anyagokkal is tisztán lehet tartani.
- A szódabikarbóna a mosószódánál enyhébb lúgos hatású szer, jó nedvszívó és szagtalanító. Általános tisztításra, különösen a sütő rendbe tételére alkalmas. A hűtőszekrény szagtalanítására már régóta használják. Vegyipari folyamatok melléktermékeként keletkezik, környezetre ártalmatlan. Patikákban 10 dkg-os kiszerelésben kapható. Irányár: 100 Ft
- Az ecetsav közepesen erős sav. Fertőtlenítő-, lemosó- és vízkőoldó szer. A szintetikusan előállított 20 %-os ecetet felére-harmadára hígítva használjuk. Az utolsó öblítővízbe keverve lágyítja a mosott ruhát és élénkíti a színeit.
- A citromsav gyenge természetes sav. Vizes oldata enyhén fehérítő hatású, a fémek tisztítására különösen alkalmas, eltávolítja a vízkövet. Irányár: 5 dkg/35 Ft Az igazi citrom leve háztartási szerekhez adható finom illata és folteltávolító hatása miatt.
Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
1% - Köszönjük!
Köszönjük, hogy ránk gondoltál 1%-od felajánlásakor. Ez nekünk 134.000 Ft-ot jelentett 2020-ban, melyet éghajlatbarát megoldások átadására fordítottunk.
1% felajánlás
Adód 1%-ával hozzájárulhatsz egyik legnépszerűbb kiadványunk a
B, mint befőzés - ez csak természetes!
újra kiadásához!
Amint megjelenik, kérd tőlünk a Te példányodat!
A felajánlásodat ez úton is köszönjük!
Adószámunk: 18925238-1-19
Belépés
- Aktuális
- Tarts velünk!
- Helyit?
- Tőlük vásárolhatsz
- Bagyura Ferenc
- Biogold Natur Kft.
- Boroszlán Kertészet
- Bésán János
- Böjte Tiborné
- Csíki Zsolt
- Frank János
- Frecot Emese
- Gusztos Sándor
- Heinbach Szilvia
- Ivácson Attila
- Kovácsné Hajni
- Kun Lászlóné
- Lang Zsusska
- Legeza József
- Lukacsics Mónika - Pinky
- Molnár Mária Szoc.szöv.
- Rajhonáné Falvassy Dóra
- Somodi Edit
- Szabó Bálint
- Szent Kinga Éléstára
- Sárkány Zsuzsa
- Takács Ferenc
- Rákos Margit
- Volf Tibor
- Polgárné Erika
- Kéri Márta
- Recepttár
- Mitől helyi?
- Miért vegyek helyit?
- Vásároljunk közösségben!
- Tőlük vásárolhatsz
- Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
- Csalánról