Takaríts zölden!
Úgy tapasztalom, sokan ügyelünk arra, hogy minél kevesebb olyan ételt együnk, amelyek tartósítószert, adalékanyagokat tartalmaznak. Ez nagyon jó, de sajnos sokszor elfeledkezünk arról, hogy a környezetünket, háztartásunkat is hasonló szelíd bánásmódban részesítsük.
Egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük a természet vegyi anyagokkal való terhelését. A mosóporok egy része allergiát okozhat érzékeny bőrű embereknél. A felmérések szerint mégis a szükségesnél többet használunk belőlük. A mosogatószerek és vízkőoldók algatápláló foszfátokat tartalmaznak, ezzel súlyosan károsítják a természetes vizek élővilágát.
Sokkal kevesebb mosószer lenne szükséges például, ha a mosóporadag 1/3-át, vagy akár felét mosószódával helyettesítenénk. Ez, a nagyanyáink által is jól ismert „mosószer” vízlágyító hatású, tisztít, nem veszi ki a textília színét, jól oldja a zsírt, és általános tisztítószerként, mosogatószerként is használható. Ajánlott mosási hőfok: 40, 60 Celsius fok. Környezetbarát, mert olyan körfolyamatokban állítják elő, amelynek nincs káros mellékterméke. (Túl nagy mennyiségben a talaj szikesedését okozhatja, ezért olyan helyeken, ahol nincs csatornázás, használata nem ajánlott.)
A konyhát és a fürdőszobát környezetbarát anyagokkal is tisztán lehet tartani.
- A szódabikarbóna a mosószódánál enyhébb lúgos hatású szer, jó nedvszívó és szagtalanító. Általános tisztításra, különösen a sütő rendbe tételére alkalmas. A hűtőszekrény szagtalanítására már régóta használják. Vegyipari folyamatok melléktermékeként keletkezik, környezetre ártalmatlan. Patikákban 10 dkg-os kiszerelésben kapható. Irányár: 100 Ft
- Az ecetsav közepesen erős sav. Fertőtlenítő-, lemosó- és vízkőoldó szer. A szintetikusan előállított 20 %-os ecetet felére-harmadára hígítva használjuk. Az utolsó öblítővízbe keverve lágyítja a mosott ruhát és élénkíti a színeit.
- A citromsav gyenge természetes sav. Vizes oldata enyhén fehérítő hatású, a fémek tisztítására különösen alkalmas, eltávolítja a vízkövet. Irányár: 5 dkg/35 Ft Az igazi citrom leve háztartási szerekhez adható finom illata és folteltávolító hatása miatt.
Mosószóda
Tulajdonságai:
- Vízlágyító.
- Tisztító, zsíroldó: erősen szennyezett ruhák, felületek tisztítására is alkalmas, de általános tisztítóként is használható.
- Környezetbarát: olyan körfolyamatban állítják elő, amelynek nincsen káros mellékterméke. Túl nagy mennyiségben a talaj szikesedését okozhatja, ezért azokon a területeken, ahol magas a talajszint, nem ajánlott.
Felhasználása:
- Mosás: a mosóporadag 1/3-a (vagy akár ½-e) helyettesíthető mosószódával. Nem veszi ki a textíliák színét, minden puhább, tisztább lesz. Ajánlott mosási hőfok: 40º, 60º.
- Áztatás: az erősen szennyezett, foltos, olajos ruhát ajánlott mosás előtt egy éjszakára langyos, szódás vízben áztatni.
- Mosogatás: 5 liter forró vízben feloldott egy evőkanál mosószóda eltávolítja az edényekről a zsiradékot, az égetett foltokat. Az üvegedényeket a foltos száradás elkerülése miatt ajánlott mosogatás után ecetes vízzel öblíteni.
- Általános tisztítás
- 1 liter meleg vízben oldott 1 evőkanál mosószóda a legzsírosabb tűzhelyeket és csempéket is tisztává varázsolja.
- A piszkos kefék, konyharuhák, rongyok meleg mosószódás, szappanos vízben tisztíthatók, szagtalaníthatók.
- Általános tisztítófolyadék: 1 liter forró víz + 3 evőkanál mosószóda. A tisztított felületet ajánlott vízzel leöblíteni.
- Alumínium edények tisztítására nem ajánlott
Szódabikarbóna
Tulajdonságai: Gyengén lúgos, meleg vízben jól oldódó, általános tisztításra alkalmas, a környezetre ártalmatlan anyag. A szódagyártás és más vegyipari folyamatok melléktermékeként keletkezik, kitűnő nedvszívó és szagtalanító hatása van, a savakat szén-dioxid felszabadulása közben semlegesíti.
Mi mindenre jó a szódabikarbóna?
- Ha ragyogó edényeket szeretnél, akkor szódabikarbónából és némi vízből készült pasztával dörzsöld át a rozsdamentes, a réz vagy a vasedényeket. A leégett edényről könnyebben feljön a szennyeződés, ha kevés vizet és szódabikarbónát forralsz benne, majd hagyod kihűlni.
- Rég bevált módszer: egy kinyitott szódabikarbónás tasak a hűtőben magába szívja az ételszagot. A hűtőszekrény takarításához készített langyos vízbe is érdemes tenni egy kicsit a porból. A szemetesvödörbe is szórhatsz egy keveset, elveszi a kellemetlen szagokat.
- Szintén szagtalanító hatását veheted igénybe a szőnyegnél: a kellemetlen szagú foltra szórj egy kis szódabikarbónát, éjjelre hagyd rajta, majd reggelre pórszívózd ki.
- Az izzadságszagú ruhát ecetes vagy szódabikarbónás langyos vízben áztatva eltűnik a kellemetlen szag. Az izzadság kémhatásától függ, hogy melyik szer lesz hatásos.
- Ha bögréden foltot hagy a kávé, a tea, tegyél a foltra szódabikarbónát, majd dörzsöld át, amíg ki nem fehéredik.
- A fehér ruhákat a szuper mosóporok ellenére is ki kell néha fehéríteni. Érdemes az áztató vízbe szódabikarbónát szórni.
- A szódabikarbónát javasolják a zuhanyzófüggönyök és –ajtók takarításához is.
- A szódabikarbóna kiváló fegyver a hangyák ellen. Takarítás után szórj szódabikarbónát a sarokba, a fal mellé, a bejárati ajtónál lévő küszöbre, illetve a hangyák gyakori előfordulási helyeire.
- Az ezüst tárgyaknak visszaadja a csillogását, ha szódabikarbónás puha ronggyal áttöröljük. Az aranya nyakláncok szemei közül is gyorsan kioldja a szennyeződést.
- Az elsárgult márványt is helyrehozza, ha szódabikarbónával átdörzsöljük.
- Tegyél egy csésze vizet két evőkanál szódabikarbónával a mikróba, majd állítsd magas fokozatra, végül nedves ronggyal töröld ki a sütő belsejét. Szódabikarbóna helyett használhatsz citrom levet is.
- A műanyag és fából készült vágódeszkák tisztítására használj sóból és szódabikarbónából készült keveréket. Szárít és fertőtlenít is egyben.
- Segít tisztán tartani a lefolyót, ha időben egy tasak szódabikarbónát beleöntünk.
- A szódabikarbóna és víz keverékéből készült pasztával könnyen letakaríthatjuk a vasalóra ragadt szennyeződéseket.
- A szódabikarbóna kitűnő izzadsággátló. Fürdés után a még nedves bőrt kell áttörölni egy kis pamutdarabra szórt szódabikarbónával. Sem éjjel, sem másnap nem fogsz izzadni.
- Nyugtató lábfürdő: 2-3 liter meleg vízben kell feloldani egy csésze szódabikarbónát.
- Ha fejmosás előtt egy maréknyi szódabikarbónát dörzsölsz száraz fejbőrödre, megszabadulsz a korpától.
Citromsav
Tulajdonságai:
- A citromsav vizes oldata gyenge, természetes sav.
- Enyhén fehérítő hatású, fémek tisztítására különösen alkalmas, eltávolítja a vízkövet. A természetben lebomlik.
- Fontos!: mielőtt a szert alkalmaznád, végezz próbatisztítást a ruha egy nem látható területén! Amennyiben színváltozást tapasztalsz, semlegesítsd szódabikarbónás oldattal. Ebben az esetben ne használd a teljes ruhadarabon.
Mi mindenre jó a citromsav?
- Rozsdafolt és gyümölcsfoltok eltávolítására.
- Réztárgyak kiváló tisztítószere a vizes citromsav és só következő keveréke egy bögre víz +egy kávéskanál citromsav +egy evőkanál só
- a mosogatón látható foltokat citromsavba mártott vizes ronggyal el lehet távolítani. Ezután alaposan le kell róla öblíteni!
- A vízkőlerakódásokat ½ liter vízben feloldott egy evőkanál citromsavval lehet eltűntetni. (A vastagabb lerakódásokhoz az ecetet ajánljuk.) Ugyanez az oldat használható a vécéhez is.
Bórax
Tulajdonságai:
- Enyhén lúgos, erősen fertőtlenítő, klórt helyettesítő só.
- Jó szagtalanító hatással bír. A cipő belsejét bedörzsölve kb. ½ óra alatt lábbelink szagtalanná válik.
- Hosszú távú hangyairtó.
Néhány tipp a bórax használatára:
- Hangyairtás: bórax-por és porcukor 1:1 keverékét kell a hangyák vonulási útjába szórni, majd ahányszor megjelennek, ismételni. Kb. 2-3-szori kiszórás után az egész boly elpusztul.
- Tisztító spray készítése: keverjük el a bóraxot forró vízzel, és hagyjuk kihűlni. Szórófejes üvegbe öntve adjuk hozzá az alábbi anyagokat, és alaposan rázzuk össze: 1 teáskanál bórax + 500 ml forró víz + fél teáskanál natúr folyékony szappan +3 evőkanál desztillált fehér ecet +15 csepp levendula illóolaj+10 csepp eukaliptusz illóolaj +5 csepp citrom illóolaj
- Aromaterápiás lábfürdő: a szódabikarbóna és a bórax puhítja, a mandulaolaj pedig hidratálja a bőrt. A levendula és grapefruit illóolaj tisztító, frissítő hatású. Összetevői: 125 g szódabikarbóna + 60 g bórax +5 csepp levendula illóolaj +2 csepp grapefruit illóolaj +1 teáskanál mandulaolaj.Öntsünk meleg vizet egy tálba és adjuk hozzá a fent említett anyagokat.
- Szemetesláda tisztítása: a konyhai szemetes általában kellemetlen szagú és tele van baktériumokkal. Így tisztítsuk:30 g bórax +30 g szódabikarbóna + fél citrom héja. Az összekevert anyagokat öntsük a szemetesbe, majd zúdítsuk tele forró vízzel.
Kedvencem az ecet
- Az ecet a szakkönyvek szerint kiváló vízkőoldó és öblítőszer
- Kipróbáltam a következőket és nagyon elégedett lettem az eredményekkel: 2 liter 20 %-os ecetet öntöttem a mosógépbe, majd elindítottam egy 60 C fokos mosóprogramot, de csak addig ment a program, amíg a gép vizet szívott magába. Aztán kikapcsoltam, és 1 éjszakára benne hagytam az ecetes vizet. Másnap végig ment a mosóprogram ruhák nélkül. A vízkő szépen leoldódott a mosódobról. (Azt mondják, ennek a fényességén vagy mattságán lehet mérni, hogy milyen állapotban van a mosógép.)
- Az ecet öblítőszerként is igen jól bevált.: egy csésze, vízzel higított (1:2) ecetet szoktam önteni az automata mosógép öblítő tartályába. Az ecettel öblített ruhák puhák és élénk színűek maradnak.(„A bolti öblítők hatóanyagai bevonatot képeznek a szövetek szálain, ettől a ruha puha és illatos lesz, azonban ennek az az ára, hogy jelentősen (20 %-kal) csökken a textília nedvességfelvevő képessége. Ezért tapasztalhatjuk, hogy a régóta használt, bolti öblítővel öblített törölközők, fehérneműk egy idő után olyan kemények lesznek, hogy már nem szívesen használjuk őket. Így a vegyszeres öblítés többet árt, mint használ.” -részlet a ZÖLD NAGYOKOS c. könyvből).
Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
1% - Köszönjük!
Köszönjük, hogy ránk gondoltál 1%-od felajánlásakor. Ez nekünk 134.000 Ft-ot jelentett 2020-ban, melyet éghajlatbarát megoldások átadására fordítottunk.
1% felajánlás
Adód 1%-ával hozzájárulhatsz egyik legnépszerűbb kiadványunk a
B, mint befőzés - ez csak természetes!
újra kiadásához!
Amint megjelenik, kérd tőlünk a Te példányodat!
A felajánlásodat ez úton is köszönjük!
Adószámunk: 18925238-1-19
Belépés
- Aktuális
- Tarts velünk!
- Helyit?
- Tőlük vásárolhatsz
- Bagyura Ferenc
- Biogold Natur Kft.
- Boroszlán Kertészet
- Bésán János
- Böjte Tiborné
- Csíki Zsolt
- Frank János
- Frecot Emese
- Gusztos Sándor
- Heinbach Szilvia
- Ivácson Attila
- Kovácsné Hajni
- Kun Lászlóné
- Lang Zsusska
- Legeza József
- Lukacsics Mónika - Pinky
- Molnár Mária Szoc.szöv.
- Rajhonáné Falvassy Dóra
- Somodi Edit
- Szabó Bálint
- Szent Kinga Éléstára
- Sárkány Zsuzsa
- Takács Ferenc
- Rákos Margit
- Volf Tibor
- Polgárné Erika
- Kéri Márta
- Recepttár
- Mitől helyi?
- Miért vegyek helyit?
- Vásároljunk közösségben!
- Tőlük vásárolhatsz
- Ötletek
- Zöld tippek
- Környezeti nevelés
- Biokerti tippek
- Tervezd meg Te is a kerted!
- Nevelj Te is palántát!
- Alakíts ki vetésforgót!
- Jó és rossz szomszédok
- Ágyások kialakítása
- Ásás helyett
- Vetési tippek
- Előveteményezhetsz
- A lemosó permetezésről
- Készíts komposztot!
- Hogyan ültesd a bogyósokat?
- A talajtakarásról
- Sárgalapot a kártevőknek!
- El a csigákkal!
- A kerti utakért
- Lyukas levelek ellen
- Védőnövények a veteményesben
- Gyűjtsd Te is az esővizet!
- Csalánlé készítése
- Védekezz fahamuval!
- Ritkítás, egyelés
- Vakondok a biokertben
- Puszpángveszély
- Levéltetvek
- Csalánról